2. Skwer Heleny Lehr - Helena Lehr i harcerze
Pierwsze organizacje harcerskie na Górnym Śląsku powstały w 1920 r. i bardzo szybko liczba ich członków powiększała się. Wydawano pisemko „Harcerz”, organizowano kursy harcerskie oraz liczne wycieczki. Z inicjatywy Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech w 1924 roku powołano Związek Harcerzy Polskich w prowincji Górny Śląsk, z Leonem Powolnym jako prezesem. W tym samym roku utworzona została Drużyna Harcerska im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu.
W 1932 r. opolska drużyna liczyła 26 harcerzy i należała do najaktywniejszych na Śląsku. Organizowała wycieczki piesze i rowerowe, imprezy sportowe, przedstawienia teatralne oraz jasełka. Harcerze brali udział w polskich imprezach organizowanych na terenie powiatu opolskiego, aktywizując tym samym środowisko lokalne.
Istotną rolę w szeregach opolskiej drużyny harcerskiej odegrała Helena Lehr. Już w wieku 15 lat wstąpiła w szeregi berlińskiej drużyny, a w 1936 roku została drużynową tamtejszej I Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. W kolejnych latach objęła stanowisko zastępcy kierownika Wydziału Zuchów w Naczelnictwie ZHP w Niemczech z siedzibą w Opolu.
Organizowała wycieczki i kolonie wypoczynkowe dla polskich dzieci w Niemczech. Prowadziła tajne nauczanie języka polskiego. Wraz z Edmundem Osmańczykiem pracowała w prasie młodzieżowej Związku Polaków w Niemczech. Jako Druhna Hania odpowiadała na listy czytelniczek.
W 1939 roku została uwięziona w obozie koncentracyjnym dla kobiet w Ravensbrück. Po zakończeniu wojny podjęła pracę jako redaktorka Zachodniej Agencji Prasowej i Redakcji Programów Polskiego Radia. Opracowując historię Związku Polaków w Niemczech współpracowała także z Opolskim Towarzystwem Kulturalno-Oświatowym i Instytutem Śląskim. Ponadto prowadziła w swoim domu archiwum Związku, które po jej śmierci zostało przekazane do zbiorów opolskiej biblioteki uniwersyteckiej. Helena Lehr zmarła w 1998 roku.